3 דברים שצריך לזכור כשהופכים משוכר דירה לבעל נדל”ן

3 דברים שצריך לזכור כשהופכים משוכר דירה לבעל נדל”ן

איך לצלוח את המעבר משכירות לרכישת נכס משלכם

בשעה טובה החלטתם לרכוש בית או דירה משלכם! הגעתם לנקודה בחיים שאתם רוצים פינה משלכם ונמאס לכם להיטרטר פעם בשנה בין דירות שכורות. במקום לעמוד בתשלום השכירות החודשי המציק ולהיות תלויים במצב הרוח ובגחמות של בעל הנכס, אתם רוצים סוף סוף לרכוש קורת גג קבועה משלכם שתשמש אתכם להמון שנים ושתוכלו לעשות איתה כל מה שתרצו. אין ספק שרכישת נכס נדל”ן משלכם היא החלטה מצוינת והשקעה נבונה שתספק לכם המון ביטחון ויציבות. אבל לפני שתגשו לאחת מההחלטות החשובות והמכריעות ביותר, חשוב שתבינו היטב את כל ההשלכות של המציאות החדשה שבה תהפכו לבעלי בית או דירה פרטיים משלכם. חשוב שתתכוננו מראש לנקודת המפנה הזאת בחייכם ותהיו מודעים היטב לכל המשמעויות שלה. אתם חייבים להבין לעומק את ההבדלים המהותיים בין אדם שחי בשכירות לבין בעל בית פרטי משלו.

ההבדלים בין בעלות על בית או דירה משלכם לחיים בשכירות לא מסתכמים רק במשכנתא עם ריבית גבוהה שתצטרכו לשלם עוד המון שנים מראש. מעבר למציאת ההון הדרוש לרכישת הקן המשפחתי החדש שלכם, תצטרכו לקחת בחשבון המון עלויות נלוות נוספות שפשוט לא קיימות בעת שכירת דירה. החיים בשכירות שונים לגמרי מהחיים בבית עצמאי משלכם. אם בעבר, כשמדיח הכלים שלכם התקלקל או כשהייתה נזילה בצינור במטבח, פשוט הייתם מתקשרים לבעל הדירה ודורשים ממנו לתקן את הנזקים, בדירה או בבית משלכם, לא יהיה לכם על מי להטיל אחריות. אתם ורק אתם תצטרכו להתמודד עם התחזוקה והאחזקה של הבית שלכם ולפתוח את הארנק על כל צרה ובעיה שתיפול עליכם. חשוב שתזכרו את ההיבט הזה כשאתם מחליטים לעבור לשלב חדש בחייכם ולרכוש דירה משלכם. חשוב שתבינו היטב את כל המשמעות הכלכלית של המהלך הזה ותהיו מוכנים לעמוד בכל העלויות, ההוצאות והתשלומים הישירים והעקיפים שיידרשו. כשלקחתם הכל בחשבון והכנתם את עצמכם מראש, אין סיבה שהמעבר החשוב הזה שמתרחש בחיי רבים מאיתנו לא יעבור בצורה חלקה ומוצלחת.

קחו בחשבון את ההון הראשוני הדרוש

המציאות שבה פשוט נתתם צ’ק ביטחון, ולא הוצאתם גרוש נוסף על הדירה השכורה שלכם מעבר לשכר החודשי תהפוך לנחלת העבר כשתרכשו בית או דירה משלכם. על מנת להפוך לבעלים המאושרים של הנכס שתמיד חלמתם עליו, תצטרכו לעמוד בהמון הוצאות כספיות גדולות. המכשול הגדול והבולט ביותר שמפריד בין אנשים רבים לנכס נדל”ן משלהם הוא ההון העצמי הדרוש לנטילת משכנתא ולרכישת דירה. הסכום הנדרש תלוי בתוכנית המשכנתא והמימון שאתם מתחייבים אליה, אבל בדרך כלל הוא נע בין 20% ל-50% מעלות הנכס. חשוב לדעת מראש שאתם מסוגלים לאסוף סכום כל כך גבוה.

התשלומים החודשיים שתצטרכו לעמוד בהם לא מסתכמים רק במשכנתא ובהלוואות שלקחתם

התשלום החודשי של המשכנתא שלקחתם על מנת לממן את רכישת הדירה החדשה שלכם יהיה בסך הכול דומה למחיר השכירות ששילמתם מדי חודש. למעשה, מחקר עדכני שנערך לא מזמן מצא כי בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, לא רק שתשלום משכנתא אינו הולך להכביד על הכיס שלכם יותר מתשלום דמי השכירות החודשיים, אלא אפילו מדובר בהוצאה נמוכה יותר .

רכישת נכס נדל”ן משלכם היא ההשקעה הגדולה והכבדה ביותר בחייכם, ולכן חשוב שתבטחו אותה ותגנו עליה בעזרת ערבויות שונות. אם ביטוח של דירה שכורה הוא צעד מומלץ, הרי שביטוח דירה פרטית שנמצאת בבעלותכם זאת חובה. חשוב שתגנו על הצעד הכלכלי המכריע ביותר בחייכם ותבטחו את ההשקעה, הנכס והמשכנתא שלכם. בנקי המשכנתאות השונים לא יאשרו מתן משכנתא ללא ביטוח חיים ומבנה, שיבטיחו את המשך החזר חיובי המשכנתא גם במקרה שהלווה לא יכול לעמוד בהם או שנגרם נזק לבית המבוטח. אינכם צריכים לדאוג יותר מדי להיבט הזה, שכן ביטוח המשכנתא נכלל בתוכניות המשכנתא השונות והתשלום עליו יצטרף לתשלום ההחזר החודשי שלכם.

לבסוף, אתם חייבים לקחת בחשבון גם הוצאות עקיפות ונלוות נוספות שתצטרכו לעמוד בהן. אתם חייבים להבטיח שיישאר לכם מספיק כסף על מנת לעמוד במיסי הנדל”ן והמקרקעין השונים, כמו הארנונה שמחושבת על פי סוג וגודל הנכס שלכם. מדובר בעוד הוצאה רצינית שעומדת על כמה אלפי שקלים בשנה ושאתם לא יכולים להתעלם ממנה.

אם לא התחלתם לחסוך כסף בצד, אז הגיע הזמן לפתוח קופת חיסכון ולהשאיר כסף לשעת חירום

התנהלות כלכלית נבונה, יעילה וחכמה חשובה לכל אדם, אבל במיוחד לאנשים שרכשו נכס נדל”ן. רכישת דירה או בית משלכם כרוכה בעלויות משמעותיות ובהחזרים חודשיים גבוהים שתצטרכו לשאת. חשוב מאוד שתפסיקו לבזבז את כספכם ללא הכרה ותתחילו לאגור כסף בצד לשעת חירום. הסכום המינימלי שמומלץ לשמור בצד הוא כזה שיספיק לפחות לשלושה חודשים של מחייתכם, אבל עדיף אפילו לחצי שנה שבה תוכלו לשלם בעזרתו על אוכל, ארנונה, חשבונות חודשיים, והוצאות שונות אחרות. אחרים אפילו ממליצים לחסוך סכום שיספיק אפילו לשנתיים, אבל מדובר במשימה שאפתנית מדי שקשה מאוד לעמוד בה. חיסכון כזה לשעת חירום יגן עליכם מכל מצב קיצוני ולא צפוי. לא משנה מה החיים יזמנו עבורכם, תוכלו להישאר עם הראש מעל המים גם במקרה של איבוד עבודה, תאונה או מחלה קשה. כשיהיה לכם “פקדון ליום סגרירי” תוכלו להיות משוחררים , רגועים וחסרי דאגות לגמרי גם במצבים המלחיצים, המטורפים והגרועים ביותר שעלולים ליפול עליכם ללא כל התראה. “כרית הביטחון” הזאת תעניק לכם המון יציבות ושקט נפשי.

המעבר ממגורים בשכירות לרכישת בית או דירה משלכם עשויה להיראות כתהליך מורכב ומסובך שמלווה בהמון פחדים וחרדות. אבל, אם מבינים היטב את המשמעויות וההשלכות שלו, מתכוננים אליו היטב ולוקחים בחשבון כל פרט, אז מבינים שהשד לא נורא כל כך. במאמר הזה הצבענו לכם על המשמעויות החשובות ביותר של רכישת נדל”ן משלכם כך שתוכלו להתכונן היטב לצעד הזה , לגשת אליו בצורה שקולה ואחראית, ולצלוח את הצעד המכריע והגורלי הזה בצורה הטובה ביותר.

כתוב/כתבי תגובה